Hovorí vám niečo žiarovka E27? Toto technické označenie priemeru Edisonovho závitu v milimetroch vás možno neoslovuje, ale ak vám naznačíme, že ide o klasickú žiarovku s volfrámovým vláknom a sklenenou bankou, potom vám zrejme svitne, a uvedomíte si, že tento notoricky známy výrobok určite poznáte, a možno ho tiež stále ešte máte naskrutkovaný vo vašom lustre v obývačke.
Niektorí ľudia tam naozaj tieto žiarovky stále majú, a keď doslúžia, nakupujú tie isté, pretože im dôverujú. A niet divu, veď s týmito svetelnými zdrojmi sme sa bežne stretávali v domácnostiach už ako malé deti za socializmu, a vedeli sme, že krásne svieti príjemným neutrálnym, až ľahko teplým odtieňom bielej farby, a že neskresľujú výraz osvetľovaných predmetov.
Lenže to má háčik. Za socializmu bola cena elektrickej energie niekde obrazne povedané „úplne inde“ a vtedy málokto riešil nejaké úspory energií. V domácnostiach sa bežne svietilo celý večer aj šesťramenným lustrom so šiestimi stowattovými žiarovkami, a pripadalo nám to úplne normálne. Nejako nám nedochádzalo, že žiarovka vyžiari viac tepla, než svetlá, a že spotrebuje toľko https://en.wikipedia.org/wiki/Tolko energie, v tomto prípade celých šesť kilowatthodín za desať hodín svietenia, teda zhruba za dva dni prevádzky.
Dramatický nárast cien energií dnes núti väčšinu z nás k úsporným opatreniam, a aby sme nemuseli byť večer v obývačke potme, a nepripadali si ako v zemljanke alebo v tuneli, kupujeme úspornejšie svetelné zdroje. V súčasnej dobe to ale máme pomerne ľahké v tom zmysle, že stačí zabehnúť do obchodu alebo objednať cez Internet žiarovku E27, teda tú istú, čo (možno) máte v obývačkovom lustre, ale tentoraz nejde o ten „volfrámový Edisonov zázrak“, ale o technológiu LED. LED žiarovky E27 spotrebujú výrazne menej elektriny pri dosiahnutí zhodného výkonu, takže napríklad tá stowattová pôvodná žiarovka dnes spotrebuje iba 7 Wattov, takže váš šesťramenný luster celkom za desať hodín prevádzky „zožerie“ len 420 W energie, nie 6000 W. Vnímate ten priepastný rozdiel?